1. Komputer jest narzędziem, dbaj o niego. Wyczyść z kurzu (szczególnie wewnątrz), daj mu przewiewne miejsce. Ty będziesz zdrowszy, on będzie lepiej pracował.
2. Komputer bez oprogramowania nie jest narzędziem. Dbaj o oprogramowanie. Czyść pliki tymczasowe, nie instaluj darmowego oprogramowania „gdzieś z sieci”. Nie ma nic za darmo. Czy ktoś dał ci 1000 zł na ulicy? To dlaczego wierzysz, że dał ci oprogramowanie za 2000 za darmo?
3. Hasła denerwują, wkurzają i kiedyś na pewno będziemy mieli z nimi problem. Ale są niezbędne. W komputerze przechowujesz osobiste dane, może hasła do banku, piny do karty, zdjęcia… Zawsze blokuj ekran, zawsze wymagaj hasła. Czy na karcie kredytowej/bankowej też masz zapisany mazakiem pin? I tu i tu mogą być pieniądze.
4. Zawsze szyfruj dysk. Czy to jest komputer, laptop, smartfon czy tablet. Możesz go stracić, ktoś może go sobie „pożyczyć inaczej”. Hasła nie podawaj nikomu a sposób uruchomienia dysku w przypadku awarii rozpoznaj doskonale. Te cyferki przechowuj (ale nie tylko na komputerze😊)
5. Jeśli możesz włączyć funkcję zdalnego usunięcia danych z komputera/laptopa/tabletu czy smartfonu – zrób to. Jeśli jeszcze możesz włączyć funkcję szukania urządzenia w sieci -stosuj. Przecież nie ubezpieczasz się, bo coś na pewno się zdarzy tylko dlatego że może się zdarzyć.
6. Oddajesz laptopa do serwisu? Nie podawaj hasła szyfrowania. Jeśli serwis nie potrafi sobie z takim dyskiem poradzić to należy pomyśleć o zmianie serwisu. To samo ze smartfonem, tabletem.
7. Twórz kopie zapasowe. Niech będą przechowywane tam, gdzie jest ci najbardziej wygodnie, lecz niech to będzie miejsce dające gwarancję dostępności i bezpieczeństwa. Pamiętaj, że kopie nie zawsze są szyfrowane. I jakie konsekwencje będą, jeśli postronne osoby będą miały do nich dostęp? Pilnuj ich.
8. Tylko prawdziwy twardziel nie robi kopii. Ale to nie do końca prawda. „Tylko prawdziwy twardziel nie robi kopii i ich nie testuje” jest pełniejszą wersją sloganu. Sprawdzaj czy kopia się wykonała, jeśli możesz coś odtworzyć -zrób to.
9. Czy zostawiasz otwarte drzwi i okna idąc do pracy czy wyjeżdżając na urlop? Antywirus pełni podobną rolę dla Twojego urządzenia. Używaj, sprawdzaj. Przecież może to zrobić, jak oglądasz film.
10. Używasz poczty elektronicznej? Czy na wszystkie listy oczekujesz? Czy naprawdę jesteś w stanie uwierzyć, że ktoś chce ci dać 5000 Euro? Że Książę z Afryki przepisze na Ciebie swój majątek? Że dostaniesz coś za darmo? A kiedy na ulicy ktoś ci dał coś za darmo? A mijasz tysiące osób? Dostałeś chociaż 100 zł? To dlaczego miałbyś uwierzyć, że dostaniesz przez Internet? Sam oceń. I rozważ w takich powiedzenie „spalić przed przeczytaniem” 😊.
11. Używasz klienta poczty na komputerze/laptopie? Używaj protokołu IMAPS a nie POP3.
12. Używasz Facebook-a, Google a czy przeczytałeś co mogą te firmy zrobić z Twoimi dokumentami? Chcesz, żeby informacje o Tobie były oceniane, żebyś był profilowany jako potencjalny klient, żeby skarbówka czy ZUS sobie to oglądał? I czy naprawdę znasz te kilkaset osób które masz jako przyjaciół? A który zadzwonił, gdy byłeś chory? Przemyśl czy wszystko co piszesz chcesz powiedzieć całemu światu. Czy znajomy znajomego jest Twoim znajomym? Rozważ.
13. Używasz urządzeń IoT (Internet Rzeczy) w domu? Masz Smart TV podłączony do Internetu? A na pewno nie ogląda nikt obrazu z Twojej kamery? Udostępniasz obraz z kamer ze swojego domu, żeby obejrzeć ten obraz z pracy? A hasła serwisowe zmieniłeś? Na pewno?
Jeszcze kilka pozycji, ale to później.